Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Verdener

2004, Pocket, Norsk Bokmål

272,-299,- i butikk

På nettlager - sendes innen 2-4 virkedager
  • Gratis frakt på ordre fra 299,-
  • Bytt i 200 butikker
  • Ikke tilgjengelig for hent i butikk
Da jødisk-tyske Gertrud Käthe Chodziesner ble født i 1894, prøvde mange jøder å viske ut skillet mellom jøde og ikke-jøde. De var keisertro tyskere, og det var utenkelig at de en dag skulle bli helt annerledes klassifisert. Gertruds egen far, var en av disse keisertro, jurist fra høyborgerskapet, klassisk utdannet.


Men Gertrud hadde tidlig en sterk bevissthet om at hun var jødisk. Hun skal ha ønsket seg et mer jødisk navn, som Judith eller Esther. Hun studerte hebraisk og skal ha vurdert å emigrere til Palestina.


Hun debuterte i 1917 under pseudonymet Gertrud Kolmar. Hun er blitt kalt Franz Kafkas åndelige søster. Dikteren var rebelsk, allerede som barn kalt gale-Trude og noe helt for seg selv.


I litteraturhistoriske verk står det å lese at hun antagelig døde i Auschwitz-Birkenau og antagelig 3. mars 1943. (fra Wera Sæthers etterord)

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Bidragsyter

    Kolmar, Gertrude (for) ; Sæther, Wera (ove)
  • Forlag/Utgiver

    Cappelen Damm AS
  • Format

    Pocket
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Tittel på originalspråk

    Welten
  • Utgivelsesår

    2004
  • Antall sider

    59
  • Serienavn

    Stemmens kontinent
  • Emnekategori

    Lyrikk
  • Utgave nr.

    1
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788202237110

Kundeanmeldelser

Frakt og levering