Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Tilbake til fremtiden

2021, Innbundet, Norsk Bokmål
Trykkes ved bestilling - sendes normalt innen 2-3 uker
  • Gratis frakt på ordre fra 299,-
  • Bytt i 200 butikker
  • På lagerhos 99 butikker

Da Tyskland invaderte Norge 9. april 1940, oppholdt den verdenskjente nobelprisvinneren og antinazisten Sigrid Undset seg i Oslo. Hun kom seg hjem til Bjerkebæk på Lillehammer, men bare ti dager senere nærmet tyske soldater seg, og Undset måtte legge ut på flukt.

Med bil, båt, tog, fly og slede reiser Undset nærmest jorden rundt. Fra Oslo til Lillehammer, oppover Gudbrandsdalen til Åndalsnes og videre til Mo i Rana. Der tar hun seg over til Sverige, før hun flykter videre til Russland og Japan. Endelig når hun USA og San Fransisco, før New York blir siste stoppested. På veien har hun fått vite at den ene av hennes to sønner har falt i krigen.

Tilbake til fremtiden ble skrevet i New York og først utgitt i USA i 1942. Den kom på norsk i 1949. Resultatet er en spontan og livfull skildring av den første tiden med krig i 1940.


«Tilbake til fremtiden gir meg eit heilt anna bilete av Undsets språk, personlegdom og idéverd, (...) kvifor gløymde vi Tilbake til fremtiden, den kanskje beste skildringa av krigsutbrotet, av den same krigen som vi aldri går lei av å lese om, der vi får ei drivande flukt jorda rundt med på kjøpet?» Morten Strøksnes i Dag og Tid.

«Tilbake til fremtiden fortjener en plass i kanon ikke bare fordi den rommer sentral norsk krigshistorie. Undset briljerer som stilist og observatør.» Ingunn Økland, Aftenposten

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Bidragsyter

    Undset, Sigrid (for)
  • Forlag/Utgiver

    Aschehoug
  • Format

    Innbundet
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Tittel på originalspråk

    Return to the future
  • Utgivelsesår

    2021
  • Antall sider

    298
  • Emnekategori

    Andre verdenskrig, Memoarer, Selvbiografier: litteratur
  • Kom i salg

    14. mai 2021
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788203365645

Kundeanmeldelser

Frakt og levering