Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Forfulgt, fordømt og fortiet - historien om den kommunistiske motstanden i Norge 1940-1945

2020, E-bok, Norsk Bokmål
E-bok

E-bok. Ingen angrerett. Etter kjøp laster du ned e-boka til lesebrett eller app fra siden Mine e-bøker. Mobil/nettbrett: Last ned til appen du foretrekker, f.eks. iBooks (iPhone/iPad) eller Bluefire (Android).

Hele historien om de modigste motstanderne av Hitler i Norge under krigen. Denne historien er ikke skrevet før.

De ble forfulgt av Gestapo og Stapo, fordømt som «uansvarlige» og fortiet etter krigen. Denne boka forteller om den kommunistiske motstanden på alle aktivitetsområder: sabotasje, militære grupper, illegale aviser, fluktorganisasjonen, etterretning og ikke minst kampen for å bygge opp en
illegal partiorganisasjon, som skulle være motoren i motstandsarbeidet.

Boka er den første som gir en systematisk og bred framstilling av denne motstanden. Samtidig blir også de motstandspolitiske rivningene med den øvrige hjemmefronten og eksilmyndighetene gitt betydelig plass.

Terje Halvorsen er professor emeritus i historie ved Høgskolen i Lillehammer. Han har publisert en lang rekke arbeider knyttet til arbeiderbevegelsens historie. Sammen med Knut Einar Eriksen skrev han i 1987 boka Frigjøring som var siste bind i serien Norge i krig.

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Vareeier

    Vigmostad Bjørke
  • Format

    E-bok
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Utgivelsesår

    2020
  • Emnekategori

    Andre verdenskrig, Marxisme og kommunisme, Ureglementerte styrker og krigføring
  • Kom i salg

    29. apr. 2020
  • Varenummer

    9788241951886

Kundeanmeldelser

Frakt og levering