Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Hvorfor havnet de her? - Kongsgård-elever forsker på skolens krigsofre

2013, Pocket, Norsk Bokmål

200,-

Utsolgt på nettlager
  • Ikke tilgjengelig for hent i butikk
HVORFOR HAVNET DE HER?
Midt i Stavanger sentrum ligger Stavanger katedralskole, eller Kongsgård, som bygningen og eiendommen gjerne kalles. Under andre verdenskrig mistet 34 daværende eller tidligere elever ved skolen livet. I 1949 ble en minnestein reist i skolegården.
Med et minnesteinprosjekt ble monumentet for første gang trukket inn i skolens historieundervisning. Elever fikk i oppgave å skrive en biografi over hver sin person av krigsofrene, og prøve seg som historikere. Denne boka er en samling av disse elevarbeidene.
Tekstene er ikke «fullstendige» biografier, boka vil likevel være av interesse for alle som ønsker å lære mer om Stavangers historie under andre verdenskrig. Det vil den også være for pedagoger og andre som er interesserte i formidling av den nære fortiden for ungdom.

Produktegenskaper

  • Bidragsyter

    Kallelid, Ole (red) ; Løge, Heidi (red)
  • Forlag/Utgiver

    Stiftelsen Psykiatrisk Opplysning v/Hertervig Forlag
  • Format

    Pocket
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Utgivelsesår

    2013
  • Antall sider

    255
  • Emnekategori

    Andre verdenskrig
  • Kom i salg

    15. aug. 2013
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788282172080

Kundeanmeldelser

Frakt og levering