Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Lensmannsmordet 1926

2026, Innbundet, Bokmål

498,-

Fri frakt
Forhåndsbestilling – forventes i salg 20.08.2026
  • Ikke tilgjengelig for hent i butikk
Lensmennene John Solumsmoen og Oluf Aalde ble myrdet under et tjenesteoppdrag utenfor Hønefoss for hundre år iden, 22. august 1926.

Morderne flyktet til fots. Etter en omfattende menneskejakt med våpen, som varte i to måneder, endte jakten etter lensmannsmoderne i Aremark i Østfold under dramatiske omstendigheter. En større leteaksjon har aldri skjedd i landet vårt, og for første gang i Norge ble et drap oppklart ved fingeravtrykk som bevis. Over to tusen mennesker var til stede ved
begravelsen av lensmennene, deriblant to statsråder i regjeringen.

Lensmannsmordene var den mest omtalte hendelse i Norge høsten for nøyaktig hundre år siden. De grusomme drapene var på alles lepper, og flere titalls menn ble mistenkt og etterlyst, både i Norge og Sverige. Overalt på Østlandet ble det jaktet med våpen etter morderne i skoger og langs landeveiene. En kjærlighetshistorie hørte også med i dette dramaet.

Forfatter Svein Syversen har gjennom flere år drevet omfattende arbeid med å samle dokumentarisk stoff omkring hendelsen, og har selv vandret i lensmannsmordernes fotspor i Norge og Sverige.

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Forlag/utgiver

    Kolofon
  • Format

    Innbundet
  • Språk

    Bokmål
  • Utgivelsesår

    2026
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788230031001

Kundeanmeldelser

Frakt og levering