Dette er en bok med en rekke hendelser, basert på bilder, skattelister, folketellinger, dokumenter og beretninger og beskrivelser av noen av de som bodde og virket på denne vakre øya fra starten for over 1000 år siden og fram til for ca 100 år siden.
Når det ble kjent at øya var utpekt til kjøpstad, ville alle gjerne komme til øya og høste av de goder som en by kunne by på. Enten var det kjøpmenn, arbeidere, byggmestre, smeder eller andre med et kurant håndverk – så vel som tiggere, prostituerte, voldsmenn og andre lyssky individer som så sitt snitt til å finne utkomme for sitt liv og sine forhåpninger.
Å få med alle som kom til øya, deres liv og levnet er umulig – det blir bare korte glimt i utviklinga.
Det er de gårder og områdene som ligger rundt om på øya som løftes fram her.
Dette er ikke en helhetlig beretning om alle, men litt om mye og mye om litt, – for bedre forståelse av hvordan øya er blitt brukt som bo- og arbeidssted i generasjoner. Kanskje være en inspirasjon til selv å finne ut mer om områder på Tromsøya en ferdes på.
Forfatter Nils Erik Bjørklund har skrevet over ti tidligere bøker om lokalhistorie i Tromsøområdet.