Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Makt og vold - tre essay

2017, Pocket, Norsk Bokmål

299,-

På nettlager - sendes innen 1-2 virkedager
  • Gratis frakt på ordre fra 299,-
  • Bytt i 200 butikker
  • På lagerhos 99 butikker

I den gamle rekken av Cappelens upopulære skrifter (som utkom mellom 1948 og 1972) ble Hannah Arendts essay On Violence utgitt i 1971 med tittelen Vold i vår tid. Dette essayet er oversatt på nytt og har nå fått tittelen Om vold. I tillegg inneholder utgivelsen to korte essay av Arendt med samme tematikk: Om terror fra 1953 og Er Amerika et voldelig samfunn? fra 1968.
Det første og det siste essayet er skrevet med den amerikanske borgerrettsbevegelsen, Vietnamkrigen og studentopprøret som bakgrunn. Om terror er skrevet med Hitler og Stalins terrorregimer som bakgrunn.
Boka er oversatt av Lene Auestad og med forord av Helgard Mahrdt.
Hannah Arendt var en tysk-jødisk politisk tenker som flyktet fra Nazi-Tyskland til USA. Hennes generasjons politiske erfaring var preget av krig og revolusjon. Hun ville derfor utvikle en ny forståelse av politikk som ikke var bygget på vold, men på makt. Mens makt oppstår når mennesker handler sammen, kan vold brukes av enkeltindivider for å nå sine mål. Vold kan være rasjonelt, men aldri være legitimt. Volden kan tilintetgjøre makten, og i verste fall er det som står igjen et terrorvelde som tar sikte på å ødelegge alle mellommenneskelige relasjoner, både i den offentlige og i den private sfæren.

Anmeldelser av Makt og vold:

«Å lesa Arendts subtile distinksjonar er ikkje å lesa ein teoretikar - eller ikkje berre ein teoretikar. Arendt var særs aktiv som opinionsdannar - frisk, ukonvensjonell og kontroversiell. (Ho stilte seg til dømes kritisk til deler av dei svartes frigjeringskamp). Men som alltid med Arendt: Ho gjev oss stadig nye innsikter, og tvingar oss til å tenkja gjennom politisk grunnomgrep.»
- Bernt Hagtvedt, Dag og Tid
«Boka til Arendt inneholder mange interessante poenger og diskusjoner. [...] Alle de tre essayene er skrevet mer som studier enn som filosofiske avhandlinger. Dette gjør at boka ikke er spesielt tunglest, og den kan utvilsomt leses av folk som ikke har mye kjennskap til filosofi fra før uten store vansker.»
- Tormod Fjeld Lie, radikalportal.no

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Bidragsyter

    Arendt, Hannah (for) ; Auestad, Lene (ove)
  • Forlag/Utgiver

    Cappelen Damm AS
  • Format

    Pocket
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Tittel på originalspråk

    On violence
  • Utgivelsesår

    2017
  • Antall sider

    159
  • Serienavn

    Cappelens upopulære skrifter
  • Serienummer

    70
  • Emnekategori

    Litterære essay, Vold i samfunnet
  • Kom i salg

    2. mai 2017
  • Utgave nr.

    3
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788202527204

Kundeanmeldelser

Frakt og levering