«Men generelt gir denne boken en god oversikt over et århundre som blir brukt til mye rart i norsk offentlighet, og leseren sitter igjen med både interessante festsamtaleemner (den første lederen for Norsk Kvinnesaksforening het Hagbart til fornavn), innføring i hvordan parlamentarismen ble innført, og en oppdatert historie om Norge som både inneholder Kautokeino-opprøret og kvinnesak.»
- Ida Jahr, Forskerforum
«... på sitt beste kan ein kombinera evna til å fortelje historier på ein fengjande måte med det å formidla historie som fag. [...] Dersom føremålet med serien er å skriva kort, tilgjengeleg og påliteleg om ein periode, har Roos løyst den oppgåva på beste vis. Det er freistande å lesa fleire bøker i serien.»
- Jan Inge Sørbø, Dag og Tid
«Men det å skrive en slik rikholdig norgeshistorie på vel hundre sider er uansett en intellektuell prestasjon. Historikere er gjerne flinkere til å skrive langt enn kort. Tellekantsystemet har i tillegg ført til at det produseres stadig flere engelskspråklige artikler om til dels nokså smale tema. Nettopp derfor er Cappelen Damm Akademisk sin nye bokserie «En kort introduksjon til …» og ikke minst denne gode boken om 1800-tallets Norge ekstra kjærkommen.»
- Pål Thonstad Sandvik, Historisk tidsskrift 3/2021