Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Nekropolitikk og andre essays

2022, Pocket, Norsk Bokmål

239,-299,-

20%
På nettlager - sendes innen 1-2 virkedager
  • Gratis frakt på ordre fra 299,-
  • Bytt i 200 butikker
  • På lagerhos 99 butikker

Achille Mbembe (f. 1957) er en kamerunsk filosof som har gitt viktige bidrag til utvikling av politisk filosofi og postkolonial teori. Mbembe bruker afrikanske erfaringer til å belyse et av vår tids store spørsmål: Hvordan utvikle en humanisme hvor alle menneskers egenverdi anerkjennes på like vilkår?


De tre essayene i denne boken handler om makt og konsekvenser av maktforhold i en postkolonial verden. Sentralt står begrepet nekropolitikk eller dødspolitikk, som viser til det å definere hvilke mennesker som skal ha livets rett, og hvilke som ikke skal ha det. Mbembe knytter begrepet til blant annet spørsmål om rase og rasisme og om avkolonisering før og nå.

Nekropolitikk og andre essays
er oversatt av Lene Auestad, og Sindre Bangstad og Bjørn Enge Bertelsen har skrevet forordet til denne utgivelsen.

Anmeldelser av Nekropolitikk og andre essays:

«Han tenker verden fra Afrika, men viser oss at avkolonisering ikke er det samme som å dyrke nye eliter, stenge ute andre impulser eller avvise alt som har røtter i opplysningstida, sjøl om den sammenfalt med brutal imperialisme. [...] Ingen oversetter kan – eller bør – trylle, og norsk språkdrakt bør sjølsagt være lojal mot begreper som står sentralt hos en forfatter. Da er det til god hjelp at Lene Auestad har utstyrt teksten med forklarende noter, det er et eksempel til etterfølgelse.»
- Tore Linné Eriksen, Klassekampen 14. mai 2022

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Bidragsyter

    Mbembe, Achille (for) ; Auestad, Lene (ove)
  • Vareeier

    Cappelen Damm AS
  • Format

    Pocket
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Tittel på originalspråk

    Necropolitics, Decolonizing the university, Le puits aux fantasmes
  • Utgivelsesår

    2022
  • Antall sider

    181
  • Serienavn

    Cappelens upopulære skrifter
  • Serienummer

    83
  • Emnekategori

    Kolonialisme og imperialisme, Litterære essay, Sosial og politisk filosofi
  • Kom i salg

    20. apr. 2022
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788202694968

Kundeanmeldelser

Frakt og levering