Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Bibelen i populærkulturen

2014, Pocket, Norsk Bokmål
På nettlager - sendes innen 1-2 virkedager
  • Gratis frakt på ordre fra 299,-
  • Bytt i 200 butikker
  • På lagerhos 99 butikker

Paradise Hotel-vinnerne Carl Eliassen og Tine Helene Valle poserte nakne i Dagbladet, kun tildekket av noen blader rundt underlivet og et rødt eple i hånden. Den bibelske mytens motiver er i dag så etablert at de framstår nærmest som prototyper for nye fortellinger og tolkninger. Et rødt eple signaliserer fristelse, slangen fristeren, kvinnen fristerinnen.

Bibelen benyttes i dag fritt i parodier og karikaturer innenfor det brede spekteret av kulturlivet. Det er ikke bare en bok som skal formidle religiøse ideer, det er også en bok som gir morsomme poenger eller estetiske ingredienser til allmenn, salgbar og populær kultur.

Men hvilken status får Bibelen i vår kultur når den parodieres i The Simpsons? Og baserer populærkulturen seg primært på bibeltekstene eller på forestillinger som fortolkningstradisjonen har brakt med seg? Tre teologer forsøker å gi svar på dette, og følger sporene fra bøker, filmer og musikkalbum fra vår tid gjennom Bibelens tolkningshistorie.

Fantes det virkelig et eple i Edens have?

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Bidragsyter

    Løland, Ole Jakob (for) ; Martinsen, Anders (for) ; Skippervold, Petter (for)
  • Forlag/Utgiver

    Forente Forlag AS
  • Format

    Pocket
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Tittel på originalspråk

    Bibelen i populærkulturen
  • Utgivelsesår

    2014
  • Antall sider

    323
  • Emnekategori

    Bibelen, Kritikk og eksegese av hellige tekster, Populærkultur
  • Kom i salg

    13. okt. 2014
  • Utgave nr.

    1
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788230400999

Kundeanmeldelser

Frakt og levering