Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Lesekrise - om lesing og konsentrasjon i en digital verden

2026, E-bok, Bokmål
Terningkast 5
E-bok

E-bok. Ingen angrerett. Etter kjøp laster du ned e-boka til lesebrett eller app fra siden Mine e-bøker. Mobil/nettbrett: Last ned til appen du foretrekker, f.eks. iBooks (iPhone/iPad) eller Bluefire (Android).

Lesekrise er blitt en samtidsdiagnose. Fra å være et varsko over dårligere resultater på internasjonale tester av leseferdighet i skolen, er lesekrise blitt et begrep som sammenfatter voksende uro over hva som skjer med lesing, konsentrasjon og oppmerksomhet. Studenter leser ikke pensum. Voksne skroller heller på mobilen eller ser tv-serier, framfor å sette seg til med en bok. Denne boken handler ikke om leseløft og leselystaksjoner, eller krav om flere bøker i skolen. Disse initiativene er viktige og bør følges opp, men er altså ikke temaer her. Boken handler istedet om hva lesing er, hva lesing gjør med oss, og løfter fram verdien av å lese lange tekster. Om boken ikke tilbyr en enkel løsning på lesekrisen, så beskriver den hva som går tapt, og skisserer enkle handlinger for å få oss til å bli lesere igjen.

Anmeldelser av Lesekrise:

5
Kari Spjeldnæs tar for seg lesingens mange utfordringer i en digital tids­alder med behagelig inne­stemme. «Lesekrise» er, med sine mange gode, floskel­frie setninger, utmerket forsknings­formidling. At Spjeldnæs krydrer sin inspirerende lille lese-bok med litterære eksempler, er i seg selv et argument for å la mobilen bli liggende i papir­konvolutten.
- Knut Hoem, NRK
Er det fortsatt noen som tviler på at vi i våre dager opplever en lesekrise? Leser du Kari Spjeldnæs’ sakprosabok om temaet, vil forhåpentligvis den tvilen avta betraktelig. [...] Over sju kapitler gir hun en overbevisende framstilling av hvilket vanvare vi har kommet i, hvorfor vi er der og hva som bør/kan gjøres for å komme ut av denne krisa.
- Ja,n-Erik Østlie, Frifagbevegelse.no
Er det fortsatt noen som tviler på at vi i våre dager opplever en lesekrise? Leser du Kari Spjeldnæs’ sakprosabok om temaet, vil forhåpentligvis den tvilen avta betraktelig. [...] Over sju kapitler gir hun en overbevisende framstilling av hvilket vanvare vi har kommet i, hvorfor vi er der og hva som bør/kan gjøres for å komme ut av denne krisa.
- Jan-Erik Østlie, Frifagbevegelse.no
… Spjeldnæs peker på noe helt vesentlig. Lesing er ikke bare en fritidsaktivitet eller en personlig hobby. Det er en ferdighet som ligger til grunn for kunnskap, refleksjon og offentlig samtale. [...] Da blir det desto viktigere at noen fortsatt løfter frem bøker, anbefaler lesning og bidrar til å holde samtalen om litteratur levende. «Lesekrise» er derfor en tankevekkende bok.
- Rose-M. Christiansen, Rose-Maries litteratur- og filmblogg

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Format

    E-bok
  • Forlag/utgiver

    Cappelen Damm akademisk
  • Språk

    Bokmål
  • Utgivelsesår

    2026
  • Kom i salg

    13. feb. 2026
  • Varenummer

    9788202904210

Kundeanmeldelser

Frakt og levering