Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Historier fra Ukraina

2024, E-bok, Norsk Bokmål
E-bok

E-bok. Ingen angrerett. Etter kjøp laster du ned e-boka til lesebrett eller app fra siden Mine e-bøker. Mobil/nettbrett: Last ned til appen du foretrekker, f.eks. iBooks (iPhone/iPad) eller Bluefire (Android).

Denne boken rommer tre teatertekster som til sammen utgjør prosjektet Historier fra krigen i Ukraina, arrangert på Nationaltheatret i januar. Hensikten er først og fremst å gjøre det norske publikumet kjent med noen av de fremste ukrainske dramatikere av i dag. Samtidig gir det å lese dramatikk fra Ukraina og oppleve nedskrevne historier derfra, en større forståelse av hvordan det er å leve i et land i krig, noe som også gir et annet perspektiv enn det vi opplever i nyhetsbildet til daglig.

De tre stykkene tar for seg Ukraina i tre tidsperioder: «Moren av Gorkij» gir et historisk overblikk over Øst-Ukraina frem mot den russiske ivasjonen i 2014. «Dårlige veier» gir et innblikk i maktbalansen under ulike forhold i de separatiststyrte områdene i Øst-Ukraina etter 2014. Og «Velg den beste versjonen» viser ulike versjoner av en mor og en sønns liv basert på valgene og beslutningen de har tatt om å flykte fra krigen i Ukraina etter fullskalainvasjonen i 2022.

Natalia Vorozjbyt, Lena Ljahusjonkova og Natalia Blok er tre anerkjente ukrainske dramatikere, hvis stykker har blitt satt opp i flere europeiske land de siste årene.

Oversatt av Svitlana Chepras, Marina hobbel og Marit Bjerkeng.
I redaksjon ved Harald Thompson Rosenstrøm

Natalia Blok: Velg den beste versjonen
Lena Ljahusjonkova: Moren av Gorkij
Natalia Vorozjbyt: Dårlige veier

Produktegenskaper

Kundeanmeldelser

Frakt og levering