Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Kvinneting - historien i 100 gjenstander

2025, Innbundet, Norsk Bokmål
Terningkast 5
Fri frakt
På nettlager - sendes innen 1-3 virkedager
  • Gratis frakt på ordre fra 299,-
  • Bytt i 200 butikker
  • På lagerhos 99 butikker

Hulemalerier, et metall-korsett, en glassdildo fra 1500-tallet, en Singer-symaskin, Greta Garbos kulepenn, Chanel no. 5, støvsugeren, Tupperware, p-pillen og mobiltelefonen: Hva har disse tingene til felles? De forteller alle om kvinners historie.

Forfatter Annabelle Hirsch har hatt stor internasjonal suksess med Kvinneting. Ved å portrettere 99 objekter fra hverdagsliv, mote, medisin og kunst forteller forfatteren om kvinners liv, frihetskamp og kreativitet gjennom tidene.

Noen objekter vitner om nytelse og opprør, andre om undertrykkelse og samfunnets normer. Med varme, nysgjerrighet og et skarpt blikk utfordrer Hirsch det vi tror vi vet om patriarkatet og kvinners historie. Alt avhenger av hvilken kunnskap vi har, hvilke spørsmål vi stiller og hvordan vi velger å se verden - og tingene.

Feminist og forfatter Susanne Kaluza bringer historien om tingene hjem til Norge ved å presentere to gjenstander fra norsk kvinnehistorie.

Anmeldelser av Kvinneting:

5
«Som leser ble jeg henrykt ført av sted på samme måte som når jeg plukker bær i skogen: Etter å ha lest om ett objekt, lokket det neste meg videre, og plutselig var jeg 300 sider inn i verket og hadde glemt å lage middag.»
- Berlingske, Berlingske
«Underholdende, morsom og lærerik – og samtidig svært politisk.»
- Die Tageszeitung, Die Tageszeitung
«Hirsch byr på et rikt og normbrytende blikk på historien. Omfanget og de deilige, fantasifulle sprangene i Hirschs verk virker som magi. Jeg garanterer at mange lesere vil støte på noe nytt.»
- Finacial Times, Financial Times
«Det finnes bøker man burde kjøpe to eksemplarer av med én gang: Ett til seg selv og ett til bestevenninnen. [...] Rørende og underholdende!»
- Harper’s Bazaar, Harper’s Bazaar
«Et fantastisk kuriositetskabinett som nytenker kvinners rolle i historien. Pedagogisk, morsomt – en fryd!»
- Leïla Slimani, forfatter, Leïla Slimani, forfatter
«Jeg elsket denne boka! Hirschs intime observasjonsevne gjør verden om til et opprørende, levende vitnesbyrd om alt vi har kjempet mot.»
- Olivia Colman, skuespiller, Olivia Colman, skuespiller
«En svimlende, eksentrisk, kunnskapstung og vidunderlig utgivelse om alt det vi ikke visste vi var nødt til å vite for å forstå kvinnenes historie."
- Weekendavisen, Weekendavisen

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Bidragsyter

    Hirsch, Annabelle (for) ; Kaluza, Susanne (med) ; Lilleskjæret, Eivind (ove)
  • Forlag/Utgiver

    Agenda Res Publica media AS
  • Format

    Innbundet
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Tittel på originalspråk

    Die Dinge
  • Utgivelsesår

    2025
  • Antall sider

    423
  • Emnekategori

    Kjønnsgrupper: kvinner og jenter, Materiell kultur, Sosial- og kulturhistorie
  • Kom i salg

    11. sep. 2025
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788282263375

Kundeanmeldelser

Frakt og levering