Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Narvik 1940

2023, E-bok, Norsk Bokmål
E-bok

E-bok. Ingen angrerett. Etter kjøp laster du ned e-boka til lesebrett eller app fra siden Mine e-bøker. Mobil/nettbrett: Last ned til appen du foretrekker, f.eks. iBooks (iPhone/iPad) eller Bluefire (Android).

Krigsvåren 1940 havnet Narvik midt i begivenhetenes sentrum. For å stanse Nazi-Tysklands tilførsel av svensk jernmalm fra den lille havnebyen ble det lagt et minebelte i Vestfjorden. Men i snøstormen 9. april klarte ti tyske jagere å snike seg forbi sperringene og innta byen med overlegne styrker. Britiske sjøstridskrefter, med kaptein Warburton-Lee i spissen, ilte til for å ta opp kampen.

Straks brannrøyken over Narvik hadde lagt seg etter jagerslaget 10. april, forsto de allierte at de var blitt utmanøvrert. De satset alt på en rask gjenerobring. Men planleggingen hadde sviktet, og Churchills lettsindige krav skapte sterke konflikter mellom stjernegeneralen Mackesy og en aldrende Lord Cook. Samtidig raste en fjellkrig som krevde det ytterste av de norske soldatene i 6. divisjon, som med støtte av franske og polske tropper tvang de tyske erobrerne gradvis tilbake. For å unngå et totalt sammenbrudd måtte Hitler handle raskt.

Kappløpet om Narvik var i gang.

NARVIK 1940 er en intens og levende skildring av et felttog som fanget en hel verdens oppmerksomhet. Alf R. Jacobsen kaster nytt lys over de dramatiske begivenhetene og den bitre maktkampen som fant sted bak kulissene i London.

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Forlag/Utgiver

    Cappelen Damm
  • Format

    E-bok
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Utgivelsesår

    2023
  • Emnekategori

    Andre verdenskrig, Spesifikke slag
  • Kom i salg

    6. mars 2023
  • Varenummer

    9788202799427

Kundeanmeldelser

Frakt og levering