Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Portrett av en ukjent

2024, E-bok, Norsk Bokmål
E-bok

E-bok. Ingen angrerett. Etter kjøp laster du ned e-boka til lesebrett eller app fra siden Mine e-bøker. Mobil/nettbrett: Last ned til appen du foretrekker, f.eks. iBooks (iPhone/iPad) eller Bluefire (Android).

Portrett av en ukjent er et mektig verk fra en forfatter som i likhet med store modernister fra begynnelsen av det 20. århundre, for eksempel James Joyce, Virginia Woolf og .Marcel Proust, bidro til å forandre og fornye roman.sjangeren. Teksten er dessuten en pionerbok, da den er den første Nyromanen som ble utgitt, før begrepet - som .dominerte den franske litteraturdebatten utover 1950- og 60-tallet - i det hele tatt eksisterte.

Nathalie Sarraute viser her en brennende interesse for .menneskets indre liv. Hun tar opp arven etter den psyko.logiske romanen, men forfiner iakttakelsen til å kunne .registrere sinnets minste rørelser gjennom en form for mikroskopisk psykologi som hun kaller «tropismer».

Portrett av en ukjent består av en rekke scener, løst sammen.knyttet i en fortelling. Fortelleren av romanen er en form for «tropismedetektiv»: Han prøver å trenge inn til og blott.legge tropismenes dramatikk i mellommenneskelige forhold. Fokuset hans er rettet mot forholdet mellom en gammel far og hans godt voksne datter som bor i fortellerens nabolag i Paris.

Anmeldelser av Portrett av en ukjent:

Ofte vil litterær underliggjøring være koplet til en form for naivisme, der det underlige oppstår ved at skildringen gis av et menneske som møter verdens konvensjoner med vantro åpenhet. Men en slik beskrivelse stemmer dårlig overens med Sarrautes forteller. Snarer enn naiv er han hyperbevisst i sitt forsøk på å frigjøre seg fra gjeldende fortolkninger og det herskende språket, fra det som begrenser utsynet på verden og styrer fortolkningen av observasjonene i en gitt retning.
- Espen Grønlie, Le Monde Diplomatique
Litteraturen var for Sarraute ein måte å etablere kontakt på: mellom språket og verkelegheita, mellom forfattaren og lesaren, mellom lesaren og teksten – og knytte menneske til menneske.
- Margunn Vikingstad, Morgenbladet

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Forlag/Utgiver

    Solum Bokvennen
  • Format

    E-bok
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Utgivelsesår

    2024
  • Emnekategori

    Moderne litteratur, Relasjoner mellom generasjoner: råd og spørsmål
  • Kom i salg

    2. mai 2024
  • Varenummer

    9788256027453

Kundeanmeldelser

Frakt og levering