HAVNER OG KAIER
Havnebygging og kaibygging er på mange måter en aktivitet som foregår i en slags gråsone mellom land og sjø - ikke helt på land, men ikke helt på sjøen heller. Byggeprosjektene er landbaserte, men bygges for å betjene maritime aktiviteter. Vi nøter et hardt miljø og virksomheter som setter spesielle og strenge krav.
Vi opplever også maritimt personell som er brukere, og vi landkrabbe som planlegger og bygger havner og kaier, representerer forskjellige kulturer. Vi ser sakene fra hver vår side, bokstavelig talt, og vurderer ulikt. Det setter enda større krav til den som skal planlegge.
Havnebygging er et fagfelt der det er særlig viktig med tverrfaglige og ikke minst at vi utnytter tidligere erfaringer. Målet med denne boka er å bidra med noen faglige knagger som slike erfaringer etter hvert kan henges opp på.
Boka har øvingsoppgaver til hvert kapittel. Fasitsvar til disse finnes bakerst i boka. Boka vil være til nytte for alle teknikere og ingeniører innen bygg og anlegg.
John Eie er sivilingeniør med mange års undervisningserfaring fra den tekniske fagskole i Kristiansand.