Til hovedinnhold
Norli Bokhandel

Seksti kilo solskinn

2026, Innbundet, Norsk Bokmål
Terningkast 6
Fri frakt
Signert
På nettlager - sendes innen 1-2 virkedager
  • Gratis frakt på ordre fra 299,-
  • Bytt i 200 butikker
  • På lagerhos 99 butikker

Seksti kilo solskinn er en storslått og oppslukende fortellling om nordmenn og islendingers felles historie på Island. Romanen er den første i Hallgrimur Helgasons prisbelønte Seksti kilo-saga, og den har blitt hyllet som et mesterverk og et høydepunkt innen moderne islandsk litteratur.

Like før jul 1889 rammes den avsidesliggende bygda Segulfjörður nord på Island av et voldsomt snøskred. Bare en liten gutt overlever - ved å drikke melk rett fra kuas jur. Slik begynner historien om Gestur.

Gutten vokser opp under harde kår, men da nordmennene oppdager sildefisket på Island endres livet i bygda over natten. Det en gang så gudsforlatte sognet forvandles til en yrende by, og Gestur aner en vei ut av fattigdommen. På mesterlig vis tegner Helgasson et fargerikt persongalleri av fiskere, tjenestemenn, prester og familier - hver med sitt strev - som virvles med i de store samfunnsendringene.

Seksti kilo solskinn er en kraftfull, varm og oppslukende roman om en tid som forvandlet Island for alltid, fortalt gjennom skjebnen til den foreldreløse Gestur. Boka har vunnet lesernes hjerter og vakt anmelderes begeistring i en rekke land.

Anmeldelser av Seksti kilo solskinn:

6
«Storslått om tap, overlevelse og Islands vei inn i moderniteten»
- Sigmund Jensen, Stavanger Aftenblad
6
«et overflødighetshorn av dramatikk, overraskelser, brutale hendelser, liv og død, burlesk humor og ikke minst fargerike skikkelser av alle slag.»
- Sindre Hovdenakk, VG
5
«Rølpete og påståelig, men også underholdende og skarpsindig fra fortellerstemme et sted mellom Kjell Aukrust og Are Kalvø.»
- Maria Årolilja Rø, Adresseavisen
«en myldrende roman om hvordan moderniteten kom til Island. ... Det er frekt og komisk, men mer enn det: Helgason nekter leseren å la seg synke ned i romanens (is)bad for å velte seg i nødtørftighet og triste skjebner.»
- Carline Tromp, Klassekampen
«Tragedie, komedie og språklige sprell ... Også slik kan historiske romaner skrives, helt uten knirking, støv og spindelvev.»
- Leif Bull, Dagens Næringsliv

Produktegenskaper

  • Forfatter

  • Bidragsyter

    Hallgrímur Helgason (for) ; Guntvedt, Maren Barlien (ove)
  • Vareeier

    Kagge forlag
  • Format

    Innbundet
  • Språk

    Norsk Bokmål
  • Tittel på originalspråk

    Sextíu kíló af solskini
  • Utgivelsesår

    2026
  • Antall sider

    461
  • Serienavn

    Sextíu kíló af sólskini
  • Serienummer

    1
  • Emnekategori

    Historiske romaner
  • Kom i salg

    1. jan. 2026
  • Nivå

    Voksen
  • Varenummer

    9788248942245

Kundeanmeldelser

Frakt og levering